Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jeszcze za czasów średniowiecza sam Kazimierz Wielki nakazał wybudowanie szereg zamków oraz warowni. Niektóre, mimo iż nadgryzione zębem czasu, są dostępne dla zwiedzających po dziś dzień. Jura Krakowsko-Częstochowska skrywa na swoich terenach malownicze zamki i warownie z czasów średniowiecza, jest to idealne miejsce na wycieczkę połączoną z aktywnością fizyczną na szlakach, po piękne, historyczne miejsca z duszą. Zatem jeśli zastanawiasz się nad zwiedzeniem Jury Krakowsko-Częstochowskiej pakuj się i w drogę. Zamki, warownie oraz inne spektakularne miejsca na tych terenach odpowiednie są zarówno na weekendowy wypad jak i dłuższy wypoczynek. Przedstawiamy najważniejsze zamki i warownie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek Ogrodzieniec
To najważniejsze zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, idealny na start zwiedzania. Zamek powstał w XIV wieku na najwyższym wzniesieniu Jury. Wielokrotnie przeżywał najazdy i poważne uszkodzenia, co w rezultacie sprawiło, że przemienił się w tak zwaną "trwałą ruinę". W związku z tym po dziś dzień jest restaurowany, a co ważne dostępny dla zwiedzających. To bardzo wielka budowla i nie obyłoby się bez miejscowych legend z nią związanych, a mianowicie tj. o zamkowej studni, czy czarnym psie.
Zamek Bobolice
To także bardzo znany zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, istotny punkt na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek Bobolice to tak naprawdę twierdza wybudowana przez Kazimierza Wielkiego, która należała do systemu warowni Bobolic. Legenda głosi, że w jego podziemiach znaleziono skarb, a podziemny tunel łączy go z twierdzą w Mirowie. Zamek niszczony podczas wojen wielokrotnie, w obecnych czasach udostępniony dla turystów i restaurowany.
Zamek Pilcza
Zamek Pilcza w Smoleniu to dosyć nieoczywisty dla każdego wybór. Co ciekawe podobno jeszcze przed naszą erą wzniesienie, na którym stoi zamek było już zamieszkiwane. Nie jest to jedynie legenda, a wykopaliska, które odbywały się na tym terenie. Zamek został wybudowany prawdopodobnie już w XIII wieku, po licznych walkach Władysława Łokietka warownia została odbudowana przez Ottona z Pilczy. Całe wzgórze zamkowe jest objęte rezerwatem przyrody.
Zamek Mirów
w kartach historii znajdziemy informację, że przed powstaniem zamku mieścił się w jego miejscu drewniany ogródek, który miał chronić granice kraju przed najazdami Czechów. Z biegiem lat, zamek przechodził z rąk do rąk i przechodził swoją metamorfozę, rozbudowując się do rozmiarów dużej warowni. Zamek obecnie znajduje się w rękach prywatnych, został ogrodzony i ma być odbudowany. Jednakże sam jego rozmiar i przepiękne położenie zachęcają, aby wybrać się w jego okolice.
Zamek Pieskowa Skała
Piękny zamek powstały za czasów Kazimierza Wielkiego, docelowo miał być strażnicą usytuowaną na skale. Z biegiem lat był rozbudowany, co sprawiło, że przemienił się piękna renesansową siedzibę magnatów. Lata zniszczeń i zmian właścicieli sprawiły, że dopiero po wojnie zamek odzyskał wygląd z czasów swojej świetności. Całkiem niedaleko zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa.
Zamek Ojców
Zamek Ojców w latach swojej świetności za Kazimierza Wielkiego był strategicznym miejscem kontrolnym szlaku handlowego. Mimo iż przez lata zamek był przebudowywany to po dziś dzień, znajdziemy w nim wciąż zachowaną wieżę bramną, która w połączeniu z klimatycznymi skałami, daje spektakularne efekty wizualne. Zamek ten ma miano bardzo romantycznego miejsca, warto przekonać się o tym osobiście.
Historyczne zamki i warownie, a wypoczynek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Jura Krakowsko-Częstochowska skrywa wiele ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć. Tak naprawdę to jedynie namiastka tego, co na niej znajdziemy. Jeśli interesuje Was historia, lubicie aktywny wypoczynek, ciekawe trasy, a może i lokalne legendy, w których zawsze jest ziarnko prawdy, to zapraszamy do Kmicic Hotel Belvedere & Spa. U nas zrelaksujesz się po dniach pełnych przygód na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Zobacz również: