Coraz częściej ludzie decydują się na odpoczynek na łonie natury - bo czy jest coś lepszego od świeżego powietrza, pięknych widoków i relaksu w akompaniamencie ptaków, świerszczy i szumu liści? Chęć ucieczki od zgiełku miasta sprawia, iż każdego roku rzesze turystów przybywają do małych, cichych miejscowości, by choć na chwilę zapomnieć o trudach świata doczesnego. Jednym z takich miejsc jest Złoty Potok, niewielkich rozmiarów malownicza kraina, skryta w głębi lasów.
Złotym Potokiem zachwycał się sam Zygmunt Krasiński, jeden z przedstawicieli najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu, kiedy to od lipca do września 1857 roku przebywał tam wraz ze swoją żoną, Elizą Elżbietą z Branickich, oraz dziećmi. Podczas wizyty w rejonach doliny Wiercicy, oddając się spacerom po zakątkach okolicznych lasów, poeta osobiście nadał nazwy wielu ostańcom. Dokonał także pierwszych odkryć szczątków zwierząt w złotopotockiej jaskini - Niedźwiedziej Grocie. Nie tylko skały zwróciły uwagę wieszcza, zachwyciła go również krystaliczna źródlana woda, wypływająca z niepozornych, leśnych źródełek.
Źródła lecznicze w Złotym Potoku
Źródła Zygmunta oraz źródła Elżbiety, nazwane przez poetę, Zygmunta Krasińskiego, stanowią największy system wywierzysk na obszarze zalewu Wiercicy. Krasiński, nadając nazwy zespołom źródlanym, pragnął oddać hołd swoim dzieciom, przebywającym wraz z nim w złotopotockiej krainie. Żródła te wypływają z kilkunastu szczelin, dodatkowo zasilane są licznymi źródłami korytowymi. Różnią się od siebie pod względem budowy:
- Potok Zygmunta - posiada piaszczyste dno, tworząc przy tym kilka meandrów (pętli) na dystansie 500 m,
- Potok Elżbiety - ma dno kamieniste i jest nieznacznie głębszy od źródła Zygmunta.
Zimna, dobrze natleniona woda źródlisk sprzyja występowaniu specyficznej fauny. Można tu zaobserwować liczne wypławki kątogłowe, larwy jętek oraz ślimaka źlódlarkę karpacką. Do niedawna występował tam także wypławek alpejski, jednak uważa się, iż wyginął on na skutek zaniku wypływów zasłaniających górną misę źródliska. Piaszczyste łachy w korycie rzeki Wiercicy, nieco poniżej zespołu źródeł Zygmunta i Elżbiety, porasta głównie rzeżucha gorzka i mięta wodna.
Źródła Zygmunta stanowią popularne miejsce zaopatrywania się w czystą wodę pitną, z której korzystają zarówno turyści na szlaku, jak i mieszkańcy Złotego Potoku.
Będąc w Złotym Potoku, możemy udać się śladami wieszcza Zygmunta Krasińskiego, by tak jak on dać się zachwycić urokami pięknej, legendarnej krainy, ciesząc się przy tym ciszą i spokojem na leśnych ścieżkach rezerwatu ''Parkowe", położonego na historycznym Szlaku Orlich Gniazd. Dla zmęczonych podróżą proponujemy odpoczynek w Hotelu Kmicic, oferującym chwilę wytchnienia w luksusowo urządzonych pokojach i apartamentach. Dodatkowo, dla osób poszukujących relaksu dla ciała i ducha, Hotel Kmicic dysponuje zabiegami na ciało i twarz, dostępnymi w Centrum WELNESS & SPA. Szerszą ofertę Hotelu Kmicic znajdziemy na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/.