Jura Krakowsko-Częstochowska kojarzy się wielu jedynie z zamkami i urokliwymi szlakami. Zamek Ogrodzieniec z pewnością przychodzi pierwszy na myśli i oczywiście jest to słuszny wybór. Jednakże Złoty Potok położony tak blisko ma również swoją ciekawą historię. Warto zagłębić się nieco w jego historyczny aspekt, aby poznać ciekawą atrakcję, która jest na wyciągnięcie ręki. Złoty Potok to idealne miejsce turystyczne, z bogatą ofertą historyczną. Przybliżmy nieco jego notę historyczną.
Pierwsze wzmianki historyczne o Złotym Potoku datowane sa na 1153 rok. Natomiast w roku 1857 historia nieco nabiera tempa, przebywał tam wtedy nasz polski poeta epoki romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Przybył on odwiedzić swojego ojca wraz z żoną i dziećmi. Krótka z pozoru wizyta okazała się dla niego znacząca, gdyż zakochał się w tym urokliwym miejscu, co skutkowało nadaniem ciekawych nazw wielu ostańcom, źródłom czy stawom. Zygmunt Krasiński wykazał się w tym niebywałą pomysłowościom.
Najsłynniejsze źródła nazwał imionami swoich dzieci, czyli Elżbiety i Zygmunta, znajdziemy też nostalgicznie brzmiącą nazwę stawu, Sen Nocy Letniej. Ze Złotym Potokiem wiąże się też tragiczna w skutkach historia, doszło do smutnego wypadku, w którym zginęła córka Zygmunta Krasińskiego, w efekcie czego artysta wyprowadził się na stałe do Paryża.
Historia Złotego Potoku, ciekawostki
W roku 1877 najstarsza córka Zygmunta Krasińskiego Maria Beatrix wychodzi za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego. Będąc już w małżeństwie doprowadzili pałac do stanu świetności, wnętrza były z biegiem lat wielokrotnie zmieniane. Niestety wraz z nastaniem wojny w 1945 Niemcy wywieźli z pałacu dzieła sztuki i inne cenne przedmioty.
Zabytki Złotego Potoku
Dosyć burzliwa historia Złotego Potoku pozostawiła ciekawe zabytki, które dostępne są do zwiedzania. Warto zatrzymać się tu na chwilę refleksji, wyobrazić sobie wcześniejszych mieszkańców, ich perypetie czy trudne chwile, w jakich się znaleźli. W Złotym Potoku znajdziemy najbardziej charakterystyczne zabytki, między innymi:
Dworek Krasińskich
Zygmunt Krasiński mieszkał w dworku w Złotym Potoku przy ulicy Tadeusza Kościuszki 11. Od roku 2008 siedzibę ma tutaj Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. W muzeum znajdziemy dosyć pokaźną kolekcję pamiątek po artyście, najważniejszą będzie pianino wybrane przez samego Fryderyka Chopina dla muzy Krasińskiego – Delfiny Potockiej.
Pałac Raczyńskich
Obok dworu Krasińskich, także na ulicy Tadeusza Kościuszki znajdziemy okazały Pałac Raczyńskich. Znajduje się on w Parku Zabytkowym, nad pięknym stawem Irydion. Niestety pałac z biegiem lat popada w ruinę, dzieje się tak poprzez spór toczący się ze skarbem państwa, a spadkobiercami po Raczyńskich. Pałac jest opuszczony, ale wciąż mimo upływu lat zachowuje swój historyczny wizerunek.
Park z Irydionem
Wspomniany wcześniej dosyć tajemniczo nazwany staw, Irydion znajduje się na terenie zabytkowego parku. Znajdziemy w nim wiekowe zabytki, tj.drzewa oraz stawy.
Rezerwat Parkowe
Rezerwat przyrody utworzony w roku 1957, mający na celu ochronę malowniczej części doliny Wiecicy. Znajdziemy tutaj liczne źródła, jaskinie, czy różnorodne formy skalne. Bardzo ciekawe gatunki fauny i flory także nie stanowią tu rzadkości. Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty to nie jedyne atrakcje, które można znaleźć w rezerwacje parkowym. Wszelkie magiczne i tajemnicze nazwy zawdzięczamy Zygmuntowi Krasińskiemu.
Staw Amerykanin
Bardzo popularne miejsce ostatnimi czasy, przede wszystkim sezonowo. Znajdziemy tutaj kąpielisko i punkty gastronomiczne, w których królować będą dania z pstrąga z okolicznych stawów. Park linowy, piesze czy rowerowe wycieczki to także elementy, jakich możemy tutaj szukać. Jednym słowem aktywny wypoczynek zapewni Ci Staw Amerykanin i jego urokliwe okolice.
Złoty Potok, czy warto oderwać się na chwilę od utartych szlaków?
Złoty Potok może nie jest oczywistym kierunkiem przy zwiedzaniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jednakże na pewno wartym uwagi. Jeśli zależy Ci na poznaniu ciekawej historii, zwiedzaniu mało oczywistych miejsc, ale za to pełnych historii zapraszamy do Złotego Potoku. Najlepszym rozwiązaniem jako baza wypadowa będzie Hotel Kmicic Belvedere & SPA. Zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej stoją przed Tobą otworem.
Bibliografia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_Potok_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie)