Jura Krakowsko Częstochowska to miejsce magiczne, a zarazem region bardzo atrakcyjny turystycznie. Zwiedzanie Jury Krakowsko Częstochowskiej to element nieodzowny dla turystów przebywających w tym regionie. Czy warto zrobić to na własną rękę, potrzebny nam przewodnik? Jest to oczywiście decyzja indywidualna, jednakże wskazujemy TOP miejsca na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, których absolutnie nie możecie pominąć przy odkrywaniu tego regionu. Warto zaznajomić się z jej początkami historycznymi, aby lepiej chłonąć historię miejsc, które warto odwiedzić. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jura Krakowsko Częstochowska początki historyczne, skąd wzięła się jej nazwa?
Sama nazwa Jury Krakowsko Częstochowskiej ma swoje początki już w erze mezozoicznej okresu jurajskiego. To właśnie w tym okresie osadzały się skały, które dały początek budowania tego jakże pięknego regionu. Masywy skalne jakie możemy zaobserwować na Jurze Krakowsko Częstochowskiej są wynikiem jurajskiego wapienia. Część północna Jury przede wszystkim obfituje w efektowne widoki, które służą także jako cele wspinaczkowe oraz inne skałkowe aktywności.
TOP miejsca Jury Krakowsko Częstochowskiej, które musisz odwiedzić!
W każdym zakątku Jury Krakowsko Częstochowskiej tak naprawdę znajdziemy przepiękne miejsca warte odwiedzenia. Fani pieszych czy rowerowych wycieczek także znajdą coś dla siebie. Niezależnie od tego w jaki sposób chcesz zwiedzać Jurę Krakowsko Częstochowską jej urozmaicony krajobraz będzie zapierał dech w piersiach.
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec jest przysłowiową perłą Jury Krakowsko Częstochowskiej, znajduje się w jej centralnej części, na najwyższym wzniesieniu Górze Janowskiego 516 m n.p.m. Zamek jest największą budowlą na wyżynie i pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. W samym zamku spotkać możemy ostańce, a materiały wykorzystanego do jego budowli to wapno, padlina i jaja! Tak jaja!
Zamek Tenczyn w Rudnie
Kolejny zamek, a raczej to co z niego zostało, czyli ruiny warte zobaczenia. Dlaczego? Ruiny zamku wznoszą się na wygasłym wulkanie. Zamek ten w latach swojej świetności stanowił dom rodowy Tęczyńskich, stąd też i jego nazwa. Według niektórych zamek był zwany także małym Wawelem.
Góra Zborów i Jaskinia Głęboka
Góra Zborów to chyba jedne z najciekawszych skałek na Jurze. Charakterystyczny masyw skalny został objęty rezerwatem przyrody. Został on utworzony z Góry Zborów i Góry Kołoczek, gdzie można oddać się skałkowym aktywnością.
Ojcowski Park Narodowy
Któż nie spotkał się z tą nazwą? Mimo iż jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, jednakże mimo to swoja urodą przyćmiewa te większe. Park ten usiany jest sterczącymi co krok wapiennymi skałami o zadziwiających kształtach. Jedną z najsłynniejszych skał jest z całą pewnością Maczuga Herkulesa. Znajdziemy tutaj także bardzo ciekawe jaskinie, takie jak Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna.
Polska Sahara, czyli Pustynia Błędowska
W całej Europie nie znajdziecie miejsca, gdzie występują tak rozległe obszary śródlądowe z luźnymi piaskami. W Chechle znajdziecie punkt widokowy na Pustynię Błędowską, a na samą pustynię bez ograniczeń można wejść w Kluczach. Ciekawym aspektem okazuje się, że 100 lat temu na Pustyni Błędowskiej można było zaobserować jeszcze zjawisko fatamorgany.
Giewont Jurajski, czyli Góra Biakło
Góra Biakło znajduje się na wysokości 340 m n.p.m. i do złudzenia przypomina tatrzański Giewont. Ze szczytu Góry Biakło można podziwiać piękną panoramę, która ujmuje za serce o każdej porze roku.
Urokliwych miejsc na Jurze Krakowsko Częstochowskiej jest tak naprawdę cała masa, dla miłośników pieszych wycieczek polecamy także Szlak Orlich Gniazd oraz inne zamki, których nie brakuje w tym regionie. Jura Krakowsko Częstochowska to miejsce idealne zarówno do samodzielnego zwiedzania jak i również poznawania historii z przewodnikami. Zarówno aktywny wypoczynek jak i również krajoznawcze wycieczki wgłą